probiyotik turşu nasıl yapılır

Probiyotik Turşu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bağırsakların, vücudumuz içinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinir. Özellikle sık dönemlerde buna yönelik daha fazla dikkat edilmeye başlandı. Bağırsak sağlığı konusunda insanların daha hassas olduklarını görmek mümkündür. Bu kapsamda da pek çok tarif evde denenerek yapılmaya başlandı. Probiyotik turşu da bu tariflerden biridir. Hem lezzetli olması hem de bağırsak sorunlarına karşı tedbir niteliğinde olması, kişilerin bu tarife olan ilgi oranını artırır. Peki probiyotik turşu nasıl yapılır? Probiyotik turşu faydaları nelerdir? İşte konuya ilişkin merak uyandıran ayrıntılar!

Probiyotik Turşu ile Klasik Turşu Arasındaki Farklar

Konuyla fazla ilgisi olmayan kişiler probiyotik turşu ile klasik turşu farkları nelerdir diye merak edebilir. Probiyotik turşu kavramı aslında yeni bir kavram değildir. Diğer adıyla fermente turşu olarak da bilinir. Eski dönemlerde yaşayan kişiler sebze ve meyvelerinin daha uzun süre tazeliğini koruyabilmeleri fermantasyon yöntemi kullanırlardı. Bu sayede besinlerin sahip olduğu değerler de korunmuş olur. Lakto bakteriler, bu yöntemde besinlerin fermente olmalarını sağlar. Probiyotik turşu, bu bakteriler bakımından son derece zengindir. Klasik turşudan ayrıldığı nokta ise; içinde limon ya da sirke kullanmadan, kaya tuzu aracılığıyla fermente hale gelmeleridir.

Probiyotik Turşu Nasıl Yapılır?

Turşuyu yapmak son derece kolaydır. Sadece biraz emek vermeniz gerekir. Özellikle turşu kurmak için peynir altı suyu ya da kefir altı suyu varsa şansınız daha fazla demektir. Çünkü turşuyu kurmadan önce buna benzer bir ön turşu mayası yapmanız, turşunuzun tutması açısından önemli bir noktadır. Fakat elinizde sadece su ve kaya tuzu varsa da turşuyu yapma imkanınız bulunur. Bu şekilde rahatlıkla turşunuzu kurabilirsiniz.

Kefir Altı Suyu Olmadan Probiyotik Turşu Nasıl Yapılır?

Eğer elinizin altında turşu suyu, kefir altı suyu ya da peynir altı suyu yoksa farklı şekilde turşu yapabilirsiniz. İlk etapta kullanmayı düşündüğünüz cam kavanozları sirkeli suda bekletin. Sonrasında durulayıp güzel bir şekilde kurulayın. Ardından sebzeleri de yine sirkeli suda bekletin. Sonra sularını bol bol süzün. Kavanozun içerisine sıkı sıkı bir şekilde dizin. Her bir litre suyu göz önünde bulundurarak litre başına iki yemek kaşığı kaya tuzu koyun. Kaya tuzunu, su içinde güzel bir şekilde eritip kavanoza öyle atın. Hem üzerine hem de aralarına sarımsak ilave edin. Eğer elinizde varsa üzerine asma yaprağı koyabilirsiniz. Ya da bir demlik yeşil poşet çay koyabilirsiniz. Fakat kesinlikle bir tülbente sararak koyun. Eğer elinizde her ikisi de yoksa kavanozun kapağını kapatıp çalkalayın. Ardından güneş ışığını doğrudan almayan bir alana koyun. Ortalama bir ya da iki ay boyunca fermente olmasını beklemeniz gerekir. Sonrasında afiyetle tüketebilirsiniz.

Kefir Altı Suyu ile Probiyotik Turşu Yapımı

Eğer elinizde hazırda turşu suyu, kefir altı suyu ya da peynir altı suyu varsa bu işi yapmanız daha kolay olur. Sebzeleri öncesinde birkaç kez sudan geçirip yıkayın. Daha sonra kavanozun içine sıkı sıkı bir şekilde yerleştirin. Sonrasında üzerine turşu suyunu ya da diğer turşu suyu çeşitlerini ilave edin. Bir miktar içme suyu ve kaya tuzu ekleyin. Sonra kavanoz kapağını kapatın. Güneş ışığını doğrudan bir şekilde almayan ortamda muhafaza edin. Bu süre genel olarak bir ay kadar sürer. Sonrasında afiyetle tüketebilirsiniz. Fakat dilerseniz içine bir paket probiyotik toz şase ilave edebilirsiniz. Asma yaprağı ya da poşet çay koyma gibi bir zorunluluğunuz yoktur.

Probiyotik Turşu Faydaları Nelerdir?

Probiyotik turşu faydaları konusunda pek çok insanın araştırma yaptığı bilinir. İşte faydaları;

  • Vücutta mevcut olan iltihapların azalmasına ya da atılmasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini daha güçlü bir hale getirir. Bu sayede daha az hasta olursunuz.
  • Bağırsak florasını ekstra sağlıklı bir hale getirir. Bu sebeple genel olarak özellikle bağırsak hastalığı durumunda tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Besinlerin daha kolay bir şekilde sindirilmesini sağlar.
  • Diğer fermente besinler ile birlikte tüketildiği zaman kolon kanseri riskini azaltır.
Bir cevap yazın

Alışveriş Sepeti

0

No products in the cart.

Sohbet
Bir sorunuz var mı?
Reis Organik
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?