pekmez ile yapılan tatlılar

Pekmezle Yapılabilecek Tatlılar

Pekmezle yapılabilecek tatlılar hem pratik hem de lezzetli olduğu için sık sık tercih edilir. Genel olarak kahvaltı sofralarında tercih edilen pekmez, tahinle beraber şık bir sunum yapmanızı sağlar. Farklı amaçlarla da tüketilen pekmez ile birbirinden değişik tatlılar yapmanız mümkündür. Özellikle aniden gelen misafirlerinize ya da canınızın tatlı çekmesi durumunda içinde pekmez olan tatlıları son derece kolay bir şekilde yapmanız mümkündür. Doğal pekmez kullanarak yaptığınız tatlı çeşitlerinden yüksek vitamin elde edebilirsiniz. Üzüm, keçiboynuzu, kuşburnu ya da dut farklı lezzetlerle yapılan pekmezler, tatlılara da eşsiz bir lezzet katar. İşte pekmezle yapılabilecek tatlı çeşitleri;

Pekmezli Kaşık Helvası

Klasik kaşık helvası tarifinin şerbetine bir miktar pekmez ilave ederek ortaya şahane bir lezzet çıkarabilirsiniz. Tatlı şerbetine yarım su bardağı kadar pekmez eklemeniz yeterli olur. Bu lezzet hem büyükler hem de küçükler tarafından her dönem yoğun ilgi görmeyi başarır. Sadece şerbetini hazırlarken pekmez kattığınız için şeker oranını biraz düşürmeniz daha iyi olur. Ancak tatlılık oranı sizi rahatsız etmeyecekse yine aynı kıvamda  koyabilirsiniz.

Pekmezli Muhallebi

Pekmezle yapılabilecek tatlılar arasında her zaman revaçta olan pekmezli muhallebi, aynı zamanda çocuklar için vitamin kaynağı bir lezzet olur. Standart bir şekilde yapmış olduğunuz muhallebi tarifine 1 çay bardağı pekmez katmanı yeterli olur. Kuplara koyup üzerinde fındık ya da ceviz gibi besinlerle servis yapabilirsiniz. 1 çay kaşığı pekmez, muhallebinin kahverengi bir görüntüye sahip olmasında rol oynar. Böylece ortaya lezzetli olduğu şık bir tatlı çıkar.

Pekmezli Kurabiye

Pekmezli kurabiye tarifini yaparken ayrıyetten şeker kullanmanıza gerek kalmaz. Üzerine susam ve fındık ilave ettiğiniz zaman adeta enerji deposu bir tatlı yapmış olursunuz. 1,5 çay bardağı kadar pekmez eklediğiniz zaman tadının damağınızda kalacağı bir lezzet elde etmeniz mümkündür. Yanında ılık süt ya da çayla birlikte ikram yapabilirsiniz.

Pekmezli İrmik Tatlısı

İrmik tatlısı, geçmişten günümüze kadar uzanan zaman dilimi içerisinde her dönem lezzetler tüketilen tatlı çeşitlerinin başında yer alır. Pekmez tüketimini seviyorsanız, irmik tatlısını pekmezli olarak da deneyebilirsiniz. Helvanı şerbetine bir çay bardağı pekmez koyarak bu enfes lezzeti deneyimleyebilirsiniz. Fındık, fıstık ya da cevizle süsleyerek servis yapabilirsiniz. Özellikle pekmez yemeyen çocuklar için irmik tatlısı ideal bir seçenek olur.

Ev Yapımı Pestil

Pekmezle yapılabilecek tatlılar arasında ev yapımı pestil de dikkatinizi çekebilir. Özellikle kışa hazırlık olarak bir şeyler yapmak istiyorsanız bu tarifi deneyebilirsiniz. Fındıklı ya da susamlı olarak hazırlanan pestile, pekmez ilave ettiğiniz zaman ortaya çıkan lezzete hayran kalabilirsiniz. 2 su bardağı üzüm pekmezi koyup normal pestil tarifini uygulayabilirsiniz. Yapımının pratik olması sayesinde kısa süre içerisinde muhteşem bir lezzet ortaya çıkabilirsiniz.

Şekersiz Mozaik Pasta

Özellikle diyet yapanlar kişiler şeker tüketiminden kaçınma gayret ederler. Bu nedenle çoğu zaman tatlı tüketemezler. Fakat pekmezle yapabileceğiniz tatlılar arasında yer alan şekersiz mozaik pasta tarifi diyet yapan kişilerin de tükebileceği bir lezzettir. Hiç şeker kullanmadan ¾ su bardağı pekmez koyarak son derece lezzetli bir mozaik pasta yapma şansınız vardır. Üstelik kalori miktarı da oldukça düşüktür.

Tahinli Sufle

Tahinli sufle tarifi, suflenin sadece çikolata ile olacağı kanısını yıkacak bir tarif olarak karşınıza çıkar. Ayrılmaz ikili olarak ifade edilen tahin ve pekmezin kusursuz uyumunu bu tarifte tam olarak hissetmeniz mümkündür. Tarife bir su bardağı tahin ve bir su bardağı pekmez eklediğinizde enfes bir lezzetle karşı karşıya kalacağınız garantidir.

Tahin Pekmezli Börek

Pekmezle yapılabilecek tatlılar listesine tahinli pekmezli börek de eklenebilir. Börek görünümlü tatlı olarak da ifade edilen bu tarif, kısa sürede ve kolay bulunması mümkün olan malzemelerle hazırlanır. Arasına tahin ve pekmezin yanı sıra ceviz ve tarçın da eklediğiniz zaman vitamin deposu bir lezzet elde etmiş olursunuz.

Truff

Tek atımlık lezzet olarak da bilinen truff, büyük küçük herkesin beğendiği bir tatlı çeşididir. 4 yemek kaşığı pekmez eklediğinizde hafif cezerye karışımı bir tat ortaya çıkar. Ayrıca yapımı da oldukça basittir. Tezgah üzerine dahi koyduğunuz zaman kısa sürede tüketilir.

Pekmezle tatlı yapacağınız zaman kullanmış olduğunu pekmezin organik olması büyük önem arz eder. Bu sayede hem sağlıklı hem de lezzetli tatlılar yapabilirsiniz. Reis Organik, organik pekmez çeşitleriyle sizlere kaliteli ve sağlıklı tüketim imkanını bir arada sunar.

Bir cevap yazın

Alışveriş Sepeti

0

No products in the cart.

Sohbet
Bir sorunuz var mı?
Reis Organik
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?