organik ürün ve organik beslenme

Organik Ürün Nedir? Organik Beslenmenin Faydaları

Organik ürünler, son zamanlarda pek çok kişinin ilk tercihleri arasında yer alır. Organik beslenme sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında günden güne daha popüler bir hale gelmeye devam eder. Ürünlere duyulan talep oranının sürekli bir şekilde artış göstermesi, üretim miktarının da artmadı noktasında etkili oldu. Fakat son zamanlarda gelen talep miktarı ekstra yüksek olmaya başladı. Büyük küçük herkesin güven içerisinde kullanabileceği bu ürünlerin üretimini yapan çok sayıda firma vardır. Reis Organik, bu alanda yaptığı üretimlerle kişilerin beğenisini kazanmayı başarır. Peki organik ürün nedir? Organik ürünler nelerdir? Organik beslenmek ne kadar faydalıdır? İşte bu konu hakkında merak ettiğiniz bütün detaylar!

Organik Ürün Nedir?

Organik ürünler aynı zamanda ekolojik ürünler olarak da bilinir. Basit bir şekilde tabir etmek gerekirse; tarım ürününün yetiştirilmesi esnasında herhangi biri kimyasal içerikli maddelere başvurulmadan yapılması yöntemidir. Sadece ürün yetiştirirken değil, toprağı işlerken de kimyasal içerikli maddelere yer verilmez. Bir ürünle ilgili olarak organik diyebilmek için bazı kurallar vardır. Bitkisel organik ürünler için ekim işleminin yapılmış olduğu tarih üzerinden en az iki yıl geçmesi gerekir. Bu durum tek yıllık bitkiler için geçerlidir. Yem ve mera bitkilerinde ise ürünün kullanılmasından önce iki yıl geçmiş olması gerekir. Ürün hasadından önce ise üç yıllık bir geçiş süreci uygulanmalıdır. Bu nedenle organik ürünler satın alacağınız zaman mutlaka ilk ekim tarihine, menşeine, hasat tarihine, ürünün yetiştirilmesinde kullanılan yöntemlere ve ürünlerin içeriğine göz atmanız önem arz eder.

organik ürünler reis organik

Organik Ürünler Nelerdir?

Organik sözcüğü anlam bakımından ekolojik ve biyolojik kelimelerine denktir, aynı zamanda çevre dostu olarak da bilinir ve sağlıklı yaşam amaç edinerek üretilir. Günümüzde sağlıklı olduğu düşünülen hormonsuz, naturel, doğal, saf, yöresel ya da GDO’suz ürünlerin aslında çevreye insana zarar vermediğini kimse garanti edemez. GDO’suz ürün tanımında, sadece o ürünün genetik bir değişikliğe uğramadan üretilmiş olduğu ifade edilir. Fakat üretim sürecinde çevreye ya da insan yaşamına zarar verecek uygulamaların yapılıp yapılmadığı konusunda herhangi bir kesinlik belirtmez.

Organik Ürünler ve Faydaları

Organik ürünler faydaları bakımından her zaman merak uyandırır. Bu konuda yapılmış olan birtakım araştırmalara göre organik besin çeşitlerinin bölgesel anlamda yetiştirilen benzerlerinden daha çok besin ögesine sahip olduğu söylenir. Bununla birlikte organik ürün faydaları nelerdir sorusu için kısaca şu şekilde bir listeleme yapmak mümkündür;

 • Organik ürün çeşitleri, daha az pestisit içerir.
 • Organik ürünler, ekstra taze bir yapıya sahiptir. Taze olmaları sebebiyle de daha lezzetli olurlar.
 • Organik tarım, çevre koşulları için de daha avantajlıdır. Çünkü bu tarım yöntemi erozyonu engeller, hava kirlilik oranını azaltır, suyu korur, daha az enerji kullanır ve toprak verimliliğini artırır.
 • Organik ürün yetiştirme aşamasında kesinlikle hiçbir şekilde kimyasal maddeler tercih edilmez.
 • Organik ürünlerin hiçbirinde yapay katkılara yer verilmez.
 • Çevreye zarar verecek bir işlem yapılmadığından dolayı hayvan sağlığı da ciddi anlamda korunmuş olur.

Organik Ürün Sertifikası Nasıl Olur?

Organik ürün sertifikası, sizin daha güvenli bir şekilde alışveriş yapmanızı sağlar. Fakat bu sertifikaya sahip olabilmek için Avrupa Birliği standartları ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık organik ürün yönetmeliğinde belirtilmiş olan koşulların sağlanması gerekir. Bu koşullar ise şu şekildedir;

 • Ürünlerde kullanılmış olan böcek ilacı ve doğal gübre denetlenmesi yapılmalıdır.
 • Tarla denetimi sertifikasına sahip olunması gerekir.
 • Üretimde tercih edilen tohumlar incelenmelidir.
 • Üretimi yapacak olan çiftçinin, ürün yetiştirme konusunda bilgi sahibi olduğuna dair sertifika alması gerekir.
 • Ürünleri hem pazarlayanlar hem de tüketiciye sunanlar denetlenmelidir.
 • Ürünü işleyecek olan kişilerin organik tarım işlemleri için uygun olup olmadığına bakılmalıdır.

Organik Ürünler Diğer Ürünlere Oranla Neden Daha Pahalı Olur?

Organik ürünler yetiştirilirken tam anlamıyla suni gübre ve doğal tohum kullanılır. Bu nedenle üretim maliyetlerinde artışlar meydana gelir. Hesaplanmış olan maliyet baz alınıp, ürün başı bir fiyatlandırma çıkarılır. Organik gübre ve ilaç çeşitleriyle diğer kimyasal maddelerin fiyatları arasında ciddi derecede bir fark vardır. Organik tarım sırasında kullanılan ilaçlar aracılığıyla elde edilen ürün sayısı da, kimyasal ilaçlara oranla daha düşüktür. Bu nedenle de yine maliyetlerde artış görülür. Organik ürün satışı için Reis Organik’e tam anlamıyla güvenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Alışveriş Sepeti

0

No products in the cart.

Sohbet
Bir sorunuz var mı?
Reis Organik
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?