Konserve Hazırlama

Konserve Hazırlama Rehberi

Konserve, Türk kültüründe son derece önemli bir yere sahip olan bir lezzet olarak bilinir. Yaz mevsiminde tüketilen sebzeleri, kış döneminde de tüketmek isteyen kişiler kendilerine yazdan konserve hazırlamaya başlarlar. Fakat konserve hazırlığı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Peki konserve nedir? Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? İşte bu konuya dair merak ettiğiniz tüm detaylar!

Konserve Nedir?

Konserve, yemeklerin daha uzun süre dayanmasını sağlayacak şekilde muhafaza edilmesine verilen genel bir isim olarak bilinir. Günümüzden çok eski dönemlerde konservelenmiş olan yiyecekler, uzun yolculuğa çıkan kişilere ve askerlere yemek olarak verilirdi. O zamanlar, bu yemeklerin uzun süre boyunca bozulmadığı fark edildi. Durum böyle olunca insanlar, bu lezzeti hayatlarının her anına taşımayı tercih ettiler. Buzdolabı icat edilmeden önce yemekler kurutma ya da fümeleme yöntemi tercih edilerek saklanırdı. Konserve sayesinde bu tekniklere yeni bir yöntem ilave edilmiş oldu. Konserve yönteminde, besinlerin sahip olduğu besin değerlerinin de koruma altına alındığı gözlenmiştir. Günümüzde ise konserve denildiği zaman pek çok kişinin aklına çeşitli besinler gelir. Bakliyat, mısır, sebze, et ve meyve gibi besinler dahi bu yöntemle saklanır.

Konserve Nasıl Yapılır?

Güzel ve lezzetli bir şekilde konserve yapmak için bazı püf noktaların göz önünde bulundurulması gerekir. Hem sağlıklı hem de leziz konserve yapmak için şu adımları uygulayabilirsiniz;

  • Orta olgunlukla ve çürük olmayan sebzeler seçilir. Taze konserve yapılmış için bu kısım büyük önem arz eder.
  • Sebzeleri yıkayıp sap kısımlarını ayırdıktan sonra istediğiniz boyutta doğrayabilirsiniz. Doğrama işlemi, konserve kabını daha etkin bir şekilde kullanmanız için önemlidir.
  • Konserve yapmanın en temel kuralı; kullanılacak olan besinin hafifçe bir soteleme işleminden geçmesi gerekir. Ayrıca sıcak bir şekilde kapatılması daha iyi olur.
  • Doğranmış olan sebzeler bir tencere içerisinde hafifçe döndürülerek kavanozlara ilave edilir. Sıcak şekilde eklenen besinlerin ömrü daha uzun olur.
  • Doldurmuş olduğunuz kavanozları güvenlik kontrolünden geçirmeniz tavsiye edilir. Bunu kavanozu ters çevirerek yapmanız mümkündür. Ters çevirme durumunda kavanozda herhangi bir akma meydana gelmiyorsa, güven içerisinde muhafaza edebilirsiniz.

Konserve Nasıl Açılır?

Uzun süre saklanan konserveleri, tüketmek istenildiği zaman nasıl açılacağı da merak edilen konular arasında yer alır. Konserve kavanozlarını iki farklı yöntem kullanarak açabilirsiniz. Konserve açacağınız varsa bu iki yöntemi uygulamanıza gerek kalmaz. Eğer yoksa birbirine benzeyen bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Kalın bir bıçak yardımıyla konserve kavanozunun kapağını pratik bir şekilde açma şansınız vardır. Bıçağın keskin kısmını kendinizden uzak tutup konserve üstüne dik bir şekilde yerleştirin. Ardından avuç içinizle ya da farklı sert bir cisimle, kavanozun kapak kısmından bir adet delik açın. Açılan delik hizasından dairesel bir yol izleyip kapağı açabilirsiniz. Elinizdeki konservenin parmak boşluğu mevcut ise, daha kolay bir şekilde kapağı açmanız mümkündür. Konservenin parmak boşluğunu hafifçe yukarı kaldırıp araya kaşık sapını sıkıştırın. Daha sonra konserveyi çevirip açabilirsiniz.

Konserve Yemekler Nasıl Tüketilir?

Konserve ürünlerin satın alınmadan önce mutlaka son kullanma tarihlerinin kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca metal saklama kaplarında satışa sunulan çeşitlerin sorunsuz olması önem arz eder. Çatlak, ezilmiş ya da delik olan konservelerin satın alınması tavsiye edilmez. Ev yapımı konserve ürünlerinin tüketiminden önce ise kapak kısmının mutlaka kapalı olması gerekir. Hava alan ürünler bozulmuştur. Kapak eğer düz bir şekilde değilse, konserve hava almış demektir. Eğer kapağı açtığınız zaman su fışkırması oluyorsa, bu durum konservenin içinde bakteriler olduğunu gösterir. Pişirme kısmında da besinlerin en az 10 dakika boyunca pişirilmesi gerekir. Balık konservelerinde de kapağın açılmasının ardından küflenme görüntüleri yoksa tüketim için uygundur.

Konserve Ürünlerin Faydaları Nelerdir?

Konserve ürünler, farklı açılardan kişilere fayda sağlar. Özellikle yoğun iş temposu ile çalışan kişiler için konserve çeşitleri büyük bir avantaj sunar. Fakat konserve satın almadan önce, markanın güvenilir olduğundan emin olmanız gerekir. Birkaç günlük tatillerde, yemek davetlerinde ya da anlık gelen misafirlerde konserve kullanarak iş yükünüzü hafifletebilirsiniz. Mevsimi olmayan bir besini canınızın çekmesi durumunda, konserve yiyecek çeşitlerini tercih edip tüketebilirsiniz. Reis Organik Blog sayfamızı takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

Alışveriş Sepeti

0

No products in the cart.

Sohbet
Bir sorunuz var mı?
Reis Organik
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?