evde yoğurt yapımı

Evde Yoğurt Yapımı

 Evde yoğurt yapımı, özellikle kadınların her zaman merak ettikleri ev yapım tarifleri arasında yer alır. Sağlıklı beslenme noktasında önemli bir yere sahip olan yoğurt, büyük küçük herkes tarafından sevilerek tüketilir. Sadece vücut sağlığı açısından değil cilt sağlığı açısından yoğurdun sunmuş olduğu pek çok fayda vardır. Bazı kişiler hazır yoğurt tüketiminde bir sakınca görmezken, bazı kişiler hazır yoğurt yerine ev yapımı yoğurt tüketmeyi tercih eder. Ancak insanların büyük bir çoğunluğu evde yoğurt yapımı konusunda kendine güvenemez. Hele ki daha önce düzenli olarak yoğurt mayalamamış olan insanların çoğu, buna cesaret edemez. Aslında bazı püf noktaları göz önünde bulundurduğunuz zaman son derece lezzetli, taze ve tam da kıvamında yoğurt yapmanız mümkün olur. Peki evde yoğurt yapımı için nelere dikkat edilmeli? Yoğurt yapmanın püf noktaları nelerdir? İşte ev yoğurdu tarifi ve merak ettiğiniz ayrıntılar!

Süt Nasıl Seçilmeli?

Lezzetli ve kıvamında bir yoğurt yapımı için süt seçimi büyük önem arz eder. Özellikle yoğurt mayalama sırasında pastörize süt mü yoksa çiğ süt mü kullanılmalı sorusu uzun yıllardır sayısız tartışmalara yol açmıştır. Evde yoğurt yaparken genel olarak çiğ süt kullanmanız tavsiye edilir. Hem yoğurdun istediğiniz kıvamda tutması hem de sütün bütün verimlerinden faydalanmanız adına çiğ süt kullanımı daha doğru olur. Pastörize süt kullandığınız zaman da yoğurdun kıvamını istediğiniz şekilde tutturma şansınız vardır. Fakat çiğ süt ile bu durum daha kolaydır. Çiğ süt alacağınız zaman mutlaka güvendiğiniz yerlerden almanız büyük önem arz eder. Katkılı ya da güvenmediğiniz yerden almanız durumunda yoğurdunuz istediğiniz kıvamda olamayabilir.

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Eğer elinizde mayalayabileceğiniz süt varsa, derin bir tencere üzerine süzgeç ya da tülbent oturtup ile koyulabilirsiniz. Daha sonra sütü süzün. Fakat kesinlikle süt içerisine yabancı maddelerin girmesine engel olun. Sonrasında tencereyi ocağın üzerine alıp orta ateşte arada bir tahta kaşıkla karıştırarak, yukarıdan aşağı doğru akıtarak kaynatın. Ortalama 6 ile 8 dakika boyunca kaynatın. Fokurdamaya başladığı zaman ocağın altını en kısık seviyeye getirip 10 dakika daha kaynamaya devam edin. Ardından sütü ılımaya bırakın. Parmağınızla kontrol ettiğiniz zaman soğuk ya da sıcak değilse mayalama vaktiniz gelmiş demektir. Maya oranını ise 1 litre süte, 1 yemek kaşığı maya şeklinde düşünebilirsiniz. Sonra mayanızı bir kap içine koyarak süt ilave etmeye başlayın. Bir yandan da karıştırın. Mayaladığınız kabı güzel bir şekilde sarın. Ortalama 6 ile 8 saat kadar bekleyin. Mayalandığı zaman dolaba koyabilirsiniz. Soğuduğunda da tüketmeye başlayabilirsiniz.

Katı Yoğurt Yapmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Evde yoğurt yapımı konusunda büyük bir çoğunluk katı yoğurt yapma hayali kurar. Eğer mayanızın kıvamı sulu ise, yoğurt da sulu olur. Bu nedenle sert ve yoğun kıvamlı mayalar kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca farklı süt çeşitleri kullandığınız zaman da katı yoğurt elde etmeniz daha kolay olur. Sütünüzün yarısını keçi süt ya da manda sütü, diğer yarısını ise inek sütü kullanarak yaptığınız zaman yoğurdunuz daha katı bir kıvamda olur. Dilerseniz sütün tamamında da inek sütü yerine manda ya da keçi sütü kullanabilirsiniz.

Yoğurt Ekşimesin Diye Ne Yapmak Gerekir?

Binbir emek verilerek yapılan yoğurdun kısa süre içerisinde ekşimesi pek çok kişinin canını sıkar. Fakat bu durumun önüne geçme şansınız var. Bazı ayrıntıları bildiğiniz takdirde yoğurdunuzu ekşimeden uzun süre boyunca tüketebilirsiniz. Öncelikle yoğurdu büyük bir kap içinde mayalamak yerine ufak kaplarda mayalamanız daha doğru olur. Hatta cam kase ya da kavanozlarda mayalamanız tavsiye edilir. Minik porsiyon halinde hazırlamış olduğunuz bu yoğurtla tek tüketimlik şekilde olacak. Bu sayede de sürekli kapak açılması gibi durumlar söz konusu olmayacağı için yoğurdunuz ekşimeyecek. Ayrıca emaye tencere ya da demir döküm tencere modellerinin içinde mayalamış olduğunuz yoğurtların ömrü daha uzun olur. Bununla beraber mayalama işlemi sırasında kullandığınız mayanın ekşi olmamasına, taze olmasına ve yoğun bir kıvama sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde yaptığınız zaman daha uzun zaman dilimi boyunca tazeliğini koruyan yoğurtlar yapmanız mümkün olur.

Bir cevap yazın

Alışveriş Sepeti

0

No products in the cart.

Sohbet
Bir sorunuz var mı?
Reis Organik
Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?